DR FRANCISZKA TUSZYŃSKA

Dr Franciszka Tuszyńska ukończyła Katolicki Uniwersytet Lubelski z tytułem dr filozofii teoretycznej. Była studentką Karola Wojtyły, który był wówczas gościnnym wykładowcą KUL-u. Po czwartym roku studiów Pani Tuszyńska otrzymała pozycję wykładowcy filozofii Boga – Teodycei.

Jako jedyna kobieta – profesor Teodycei została wydelegowana na stypendium naukowe do Kanady. Tam też, w pierwszym dniu pobytu, poznaje swojego przyszłego męża – Romana Tuszyńskiego. Zakładają rodzinę i rozpoczynają wspólne życie. Także w Kanadzie Bóg obdarza ich dwoma synami – Andrzejem i Jackiem.

Z Kanady rodzina Tuszyńskich przenosi się do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkują w Detroit, stanie Michigan. Dr Franciszka Tuszyńska rozpoczyna pracę jako nauczyciel filozofii w Mary Grove College prowadzonym przez siostry zakonne.

Przygoda nauczania filozofii w tym College’u trwa 8 lat. W Detroit przychodzi na świat syn – Marek. Z trójką dzieci państwo Tuszyńscy przenoszą się do słonecznej Kalifornii i zamieszkują w Los Angeles.

W 1972 roku dr Franciszka Tuszyńska zostaje dyrektorem Polskiej Szkoły w Los Angeles. W tym to roku z Jej inicjatywy zostaje opracowany nowy program zajęć szkolnych, co wpływa na wprowadzenie poprawek do statutu organizacyjnego Polskiej Macierzy Szkolnej.

Celem i zadaniami zreorganizowanej szkoły stały się przede wszystkim:

a) uczenie i rozszerzanie znajomości języka polskiego w mowie i piśmie

b) poznawanie polskiej historii i nauka geografii

c) krzewienie polskiej kultury i utrzymywanie jej dziedzictwa narodowego

d) nauka polskich pieśni narodowych i religijnych

e) nauka religii – przygotowanie dzieci do I Komunii Świętej.

Rok 1990 przynosi znaczne zmiany w strukturze organizacyjnej szkoły. Z inicjatywy dyrektorki – dr Franciszki Tuszyńskiej Polska Szkoła zostaje zarejestrowana w stanie Kalifornia jako niezależnie działająca, wolna od podatków organizacja, pod nazwą Polska Macierz Szkolna (Polish Alma Mater inc.).

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 1991/92 stała się okazją do udekorowania ówczesnej dyrektorki szkoły - dr Franciszki Tuszyńskiej orderem Komisji Edukacji Narodowej przyznanym przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Wręczenia orderu dokonał przedstawiciel Polskiego Konsulatu w Los Angeles wicekonsul Tomasz Trafas.

W 2006 roku Kongres Polonii Amerykańskiej uhonorował dr Franciszkę Tuszyńską nagrodą Award for Outstanding Dedication and Service to the Polish Community.

Dr Franciszka Tuszyńska była przykładem nie tylko wielkiego oddania pracy zawodowej i tym co się wiąże z Polską, ale także przykładem matki i babci dla której patriotyczne i religijne wychowanie dzieci i wnuków było najważniejszą wartością życia. Dr Franciszka Tuszyńska zawsze z wielkim uczuciem opowiadała o swoich synach i wnukach.

Kolejną miłością Pani Franciszki Tuszyńskiej była Biblioteka Millennium przy Parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej. Ponad 18-tysięczny księgozbiór był Jej dumą.

Pani Franciszka Tuszyńska była również aktywnym członkiem Klubu Kultury im. Heleny Modrzejewskiej od samych jego początków. Pełniła funkcję skarbnika, a następnie wiceprezesa Klubu.

Swoją skromnością, budowaniem wspólnoty szkolnej i cichej współpracy z wieloma polskimi organizacjami zaskarbiła sobie uznanie i szacunek wielu.

Cieszymy się, że dane nam było spotkać na swojej drodze dr Franciszkę Tuszyńską, która zawsze była przykładem niezwykłego oddania i sumienności. Dziękujemy Jej za stworzenie niezwykle serdecznej i naturalnej atmosfery pracy pedagogicznej wśród polskich dzieci na emigracji.

Pani Franciszka Tuszyńska odeszła 14 stycznia 2008 roku.