LEKCJA HISTORII

28 lutego  2015 roku odwiedziła naszą szkołę pani Zofia Adamowicz i spotkała się z uczniami najstarszych klas na lekcji historii . Opowiedziala  o swoich przeżyciach z czasów drugiej wojny światowej, kiedy to jako 12-letnia dziewczynka  została wywieziona na Syberię.  Swoje wspomienia rozpoczęła od 1940 roku,  kiedy to wraz z mamą, siostrą i bratem zostali zmuszeni do opuszczenia swojego rodzinnego domu.

Wszyscy uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wspomnień pani Zofii Adamowicz, niektórzy  nawet nie ukrywali  wzruszenia w czasie spotkania. Dzięki tej lekcji żywej historii z udziałem pani Adamowicz nasi uczniowie mogli wiele się nauczyć i dowiedzieć o losach Polaków na kresach II Rzeczypospolitej  w czasie drugiej wojny światowej.

W spotkaniu uczestniczył również pan Ignacy Żarski, Konsul do spraw kultury, prasy, edukacji i Polonii.

Ania Bilska, klasa siódma, rok szkolny 2004/05

Nauczycielka Bożena Stańczak

W dniu 13-ego listopada klasa siódma miała intrygujące spotkanie z Panią Adamowicz, która ledwo przeżyła II wojnę światową. Opowiadała ona o swoich przeżyciach z tego okresu. Była wówczas małą dziewczynką, około 9 letnią, mieszkającą na terenach wschodniej Polski. Kiedy zaatakowali Rosjanie, jej rodzina razem z innymi Polakami z tego rejonu, została siłą umieszczona w pociągu towarowym. Pociąg był bardzo przepełniony i brakowało jedzenia i picia. Większość ludzi tam umierała i zachorowała, bo warunki podróży były bardzo ciężkie.

Jak w końcu po wielu dniach dojechali na miejsce, okazało się, że ich przywieziono na Syberię. Pani Adamowicz tam mieszkała przez wiele miesięcy i musiała pracować i chodzić do szkoły. Jej siostra tam właśnie zmarła z wycieńczenia, a ojciec był odłączony od niej, jej brata i jej matki. Po długim okresie mieszkania na Syberii Pani Adamowicz i jej rodzina została „wyzwolona” i przeniosła się do Afryki. Jej wspomnienia z pobytu tam są bardzo miłe: jedzenie było wyśmienite, mieszkania wygodne, i wiele zwierząt, nawet małpki.

Losy Pani Adamowicz rzucały ją w różne strony świata. Po wyjeździe z Afryki, mieszkała również w Wielkiej Brytanii, gdzie wyszła za mąż. Od dłuższego czasu mieszka z dziećmi i wnukami w Stanach Zjednoczonych, gdzie tragiczne lata spędzone na Syberii zostały tylko wspomnieniem.

Bardzo się cieszę, że miałam okazję uczestniczyć i porozmawiać z kimś, kto przeżył taką historię. Było dla mnie to bardzo ciekawe usłyszeć opowieści o wydarzeniach z tamtych lat, z pierwszej ręki.